ROK 2020


24.12.2020

CHRISTOS RAŽDAJETSJA — SLAVITE JEHO


23.12.2020

Vianočný stromček v chráme St. Nikolai v Mníchove

Celý kresťanský svet slávi Vianočné sviatky, ktorých neodmysliteľnou súčasťou je aj vianočný stromček.

Takýto nádherne vyzdobený stromček sa po prvýkrát slávnostne ocitol aj v našej cerkvi St.Nikolai v Mníchove, ako dar od nášho kurátorského zboru pre naše cirkevné spoločenstvo veriacich.

S veľkou láskou ďakujeme za toto "nečakané prekvapenie", ktoré neopísateľne skrášľuje počas sviatkov Narodenia Pána celý interiér chrámu.

Nech betlehemské svetlo štedrých darcov naďalej posilňuje v ich duchovnom živote.

Christos raždajetsja!

stromček od kurátorov.1.JPG

11.12.2020

Obdobie Filipovky - Pozvanie na Krížovú cestu uzdravenia manželských párov a partnerov

Slava Isusu Christu.

Milí manželia a manželskí partneri.

Pozdravujem vás, zvlášť v tomto období Filipovky, pôstneho obdobia pred sviatkami narodenia nášho Pána.

Aj v tejto kritickej dobe nám veriacim Ježišov Kríž symbolizuje význam utrpenia a lásky.

Z našich sŕdc sa možno vytráca seba darujúca láska, zmysel pre obetu a tak sa možno naše manželstvá stávajú nepohodlnými a nepotrebnými.

Aká je Ježišova láska? 

Manželská láska zomiera, ak manželia odmietajú vziať kríž nedostatkov a slabostí svojho partnera na vlastné plecia, podľa vzoru Ježiša.

Drahí manželia a manželskí partneri, preto vás v tejto ťažko skúšanej dobe pozývam v piatok 11.12.2020 o 18:00 h. na stretnutie s Ježišovým Krížom, aby prostredníctvom neho, sme sa neodsúdili jeden od druhého ale naopak vo svojich manželstvách budovali Ježišovu lásku.

o.Juraj

teraz obrazok.jpg

06.12.2020

Sv.Mikuláš prichádza…Sv.Nikolaj prichodit…

Sv.Mikuláš je postavou opradenou mnohými legendami. Hovorí sa o ňom, že sa narodil okolo r. 280 – 286 v Patare, v dnešnom Turecku. Jeho rodičia boli veľmi bohatí, ale veľmi nábožní kresťania. Tiež aj sv.Mikuláš už v mladosti bol veľmi zbožný a štedrý. Keď jeho rodičia zomreli, tak všetok majetok rozdal chudobným.

Preto široko ďaleko sa hovorilo o jeho dobročinnosti, štedrosti a o zázrakoch, ktoré Boh na jeho príhovor robil, a aj dnes robí!

Tým, že bol veľmi zbožný, už ako devätnásťročný bol svojím strýkom, biskupom Mikulášom vysvätený za kňaza a neskôr sa stal aj biskupom v meste Myre dnes v Turecku. Bol veľmi milosrdný, pomáhal, zachraňoval a robil zázraky.

Počas prenasledovania kresťanov okolo r. 310 bol  zajatý a týraný.

Zomrel v r. 350 ako 58 ročný. Jeho sväté telo pochovali v Myre, odkiaľ ho v r.1087 previezli do mesta Bari v Taliansku, kde je pochovaný v chráme, ktorý bol postavený na česť tohto veľkého svätca.

Je mu venovaný 6. december, pretože sv.Mikuláš umrel práve v tento deň.

Sv.Mikuláš sa svojou  zbožnosťou, dobročinnosťou a štedrosťou zapísal viac do ľudských sŕdc ako do kníh. Preto jeho úcta sa rozšírila po celom svete do dnes!

Ó, ktože, cti si Mikuláša…O kto, kto, Nikolaja ľubit...

Plagat.png

15.11.2020

Filipovka - pôstné obdobie pred Vianocami

Dňa 15. 11. 2020 sa začína pre gréckokatolíkov, katolíckych veriacich byzantského obradu - Pôst pred sviatkami Narodenia Pána, pred Vianocami, ktorý sa nazýva Filipovka.

Názov “Filipovka” sa nazýva preto, lebo sa začína deň po sviatku sv. apoštola Filipa, ktorý pripadá kalendárne na 14. novembra.

Cieľom Filipovky, tohto štyridsaťdňového pôstu, je duchovná príprava veriacich na slávenie sviatkov Narodenia Pána a sviatkov Bohozjavenia Pána (Troch kráľov). V byzantskej cirkvi bol tento pôst zavedený medzi 6. a 8. storočím, hoci sú o ňom zmienky už aj v 4. storočí.

V tejto súvislosti gréckokatolícka cirkev si naďalej zachovala toto takmer šesťtýždňové (15. 11. - 24. 12.) prípravné duchovno-pôstné obdobie pred Vianocami.

Pristupujme častejšie v tomto období k sviatosti pokánia - sv. spovedi, resp. k duchovným rozhovorom, k modlitbám a prosbám, aby sme duchovne obohatení boli tak dôstojnešie pripravení na slávenie sviatkov narodenia Nášho Pána v našich domácnostiach.

74676954_2165895456845974_6933714306696814250_n.jpg

14.11.2020

Prvé gréckokatolícke miništrantky už aj v Nemecku

S veľkým úspechom sme boli svedkami v sobotu 14.11.2020 v našej slovenskej gréckokatolíckej filiálke v Altöttingu (diecéza Passau), keď na tomto mariánskom pútnickom mieste v Bavorsku sme pri slávení nedeľnej sv.liturgii privítali po prvýkrát naše roztomilé mladé dievčatá v úlohách miništrantiek.

Rodičia, príbuzní a prítomní veriaci sa od údivu a emócií neprestávali čudovať, že tri miništrantky s odvahou a veľkým nadšením sa rozhodli slúžiť a pomáhať pri oltári. 

Týmto prvým mladým miništrantkám  prajeme, aby tento ich entuziazmus, nadšenie slúžiť a pomáhať v Božom chráme, pri sv.liturgiach vydržalo čo najďalej pod ochranou našej Nebeskej Matky.

Na mnohaja i blahaja lita!


25.10.2020

Sledujte správy o aktivitách Cirkvi vo svete i na Slovensku na naších sociálnych sieťach!

Facebook

Instagram

Nahrávka z odpustovej slávnosti 2020

 

24.10.2020

Pre pandémiu bude možné získať "dušičkové" odpustky celý november

Dušičky (Panychída za zosnulých v Mníchove) 01.11.2020

Apoštolská Stolec s osobitným poverením pápeža Františka ustanovil, že toho roku 2020 úplné odpustky pre tých, ktoré bežne platia len pre dni od 1. do 8. novembra, môžu byť presunuté aj na ďalšie dni, až do konca novembra t.z. celý november.

Tieto dni si veriaci môžu ľubovoľne vybrať a nemusia súvisle nasledovať za sebou. Súvisí to so zaistením bezpečnosti veriacich.

1. Veriaci, ktorý nábožne navštívi cintorín alebo cerkov /kostol/, kaplnku a aspoň mysľou sa pomodlí za zosnulých, môže - raz denne počas celého mesiaca november - získať úplne odpustky, ktoré sa môžu privlastniť iba dušiam v očistci (v prospech zosnulých), za týchto podmienok:

  • sv. spoveď (stačí jedna na všetky odpustky)

  • sv. prijímanie (najlepšie v ten istý deň)

  • modlitba Pána (Otče náš)

  • vyznanie viery (Verím v Boha)

  • modlitba na úmysel sv. Otca (Otče náš, Raduj sa Bohorodička, Zdravas, Sláva Otcu)

  • vylúčiť pripútanosť k hriechu, aj k všednému

Po splnení týchto podmienok môžeme - raz denne počas celého mesiaca november získať úplné (plnomocné) odpustky pre duše v očistci. Denne tak môžeme jednu dušu vyslobodiť z očistca. Je to veľký dar, ktorý týmto trpiacim dušiam môžeme dať. Nebuďme k týmto dušiam ľahostajný, potrebujú našu pomoc!

2. Okrem toho starí, chorí a všetci, ktorí z vážnych dôvodov nemôžu vychádzať z domu, a to aj z dôvodu obmedzení nariadených verejnou autoritou v čase pandémie, môžu získať odpustky na diaľku.

Stačí ak sa v duchu spoja so spoločenstvom Cirkvi, zrieknu sa akéhokoľvek hriechu s úmyslom splniť akonáhle to bude možné tri ďalšie zvyčajné podmienky (sviatostná spoveď, sväté prijímanie a modlitba na úmysel Svätého Otca) a pred obrazom Pána Ježiša alebo Panny Márie sa pomodlia zbožne modlitby za zosnulých ( napr. môžu to byť ranné

alebo večerné chvály, utiereň alebo večiereň, svätý ruženec, korunka Božieho milosrdenstva alebo iné modlitby za zosnulých, ktoré sa veriaci radi modlia, alebo sa zahĺbia do meditačného čítania jedného z evanjeliových úryvkov ponúkaných v liturgii za zosnulých, alebo vykonajú skutok milosrdenstva, obetujúc Bohu bolesti a útrapy vlastného života).

3. Keďže dušiam v očistci sa pomáha prostredníctvom modlitieb veriacich a osobitne obetou Bohu milou na oltári, v nedeľu 01. novembra 2020 budeme sláviť sv.liturgiu a po sv. liturgii slúžiť Panychídu za našich zosnulých, príbuzných a známych. 

Deň dušičiek je venovaný všetkým dušiam, ktoré sa nachádzajú v očistcovom utrpení. Ich položenie je veľmi ťažké, ich utrpenie je príliš veľké. Oni zdvíhajú svoje ruky a úpenlivo nás prosia o pomoc.

Modlíme sa za nich, prosme božského Spasiteľa, aby sa nad nimi zmiloval, aby ich utrpenie skrátil a vzal ich čím skôr k sebe do večnej blaženosti.

Pane Bože, daj, aby im zasvietilo večné svetlo a nech odpočívajú v pokoji.

Blaženyj pokoj, vičnaja im pamjať! 


15.10.2020

Ponuka: Cirkevný gréckokatolícky časopis - Slovo

Slava Isusu Christu. Sestry a bratia, milá mládež,

kto z Vás by mal záujem o gréckokatolícky časopis Slovo? Prichádzal by k nám pravidelne zo Slovenska do Nemecka.

Predplatné na rok 2021:

  • časopis by ste dostávali 2x do mesiaca

  • stále aktuálne správy z domova a zo sveta

  • plnofarebná tlač

  • ako kresťania podporíme cirkevnú činnosť našej cirkvi

  • ako kresťanom nám to pomáha pre rozvoj duchovného života

  • cena na celý rok: 30 Eur (vrátane poštovného).

Prosím, aby ste sa nahlásili mailom/osobne najneskôr do 30.októbra.


27.09.2019

Gréckokatolíci mali zastúpenie aj na Ekumenickej Bohoslužbe v Mníchove

V septembri 1980 odpálil jeden extrémista nálož pri hlavnom vchode na Theresienwiese počas Mníchovskej slávnosti, tzv. Októberfestu. Zomrelo 13 ľudí a viac než 200 ľudí bolo zranených, ktorí do dnes zápasia s rôznymi psychickými a fyzickými následkami tohto strašného výbuchu. Z príležitosti 40. ročného výročia spomienky na tento bombový útok, Ekumenická rada cirkvi spolu s Arcibiskupským úradom v Mníchove, zorganizovali v nedeľu 27.09.2020 v Dóme Zu Unserer Lieben Frau Ekumenickú Bohoslužbu za prítomností ľudí, veriacich rôznych vierovyznaní. Liturgickej slávnosti predsedali: J.Em. Reinhard Kardinal Marx, Prof. Dr. Heinrich Bedford-Strohm, biskup evanjelickej a luteránskej cirkvi v Bavorsku a predseda pravoslávnej biskupskej konferencie v Nemecku, Metropolita Augoustinos Lambardakis. Na tejto spomienkovej udalosti nechýbalo ani naše gréckokatolícke spoločenstvo, ktoré zastupovala maturantka Bianka Bujňáková. Medzi vybranými lektormi, tiež čítala v poradí 6. Prosbu / Fürbitten, ktoré liturgicky ukončil Msgr. Dr. Alexander Hoffmann, vedúci rezortu zahraničných misií na Arcibiskupskom úrade v Mníchove.


26.09.2020

Gréckokatolíci v Altöttingu, Augsburgu a Regensburgu dostali do daru kalichové súpravy

Slovenskí gréckokatolíci žijúci na území, a v okolí pútnického miesta Altötting, začali písať svoju existenciu iba od r. 2018, kedy sa aj začali sláviť prvé sv. liturgie v chráme sv. Michaela.

Podobne aj vo farnostiach Augsburg a Regensburg, kde prevažne žijú naši rodáci rusíni či slováci z východného Slovenska.

Ide o nové farské spoločenstvá, ktoré duchovne spravuje o. Juraj Bujňák, ktorý tu pravidelne raz mesačne v soboty prichádza sláviť sv. liturgie a vysluhovať ďalšie sviatosti a sväteniny.

Tieto mladé farské spoločenstvá sa tešia aj z toho, že dostali do daru finančné prostriedky na zakúpenie nových kalichových súprav, ktoré 12. júla 2020 slávnostne posvätil o. Arcibiskup Mons. Dr. Cyril Vasiľ SJ, pri pastoračnej návšteve v Mníchove.

Po prvýkrát v sobotu 12. septembra 2020 o.Juraj slávil Najsvätejšiu obetu, sv. liturgiu na týchto nových byzantských pozlátených kalichových súpravach najprv v Altöttingu, v sobotu 19.09.20 v Augsburgu a o týždeň neskôr 26.09.20  v chráme Mater Dolorosa v Regensburgu.

Všetkým darcom ďakujeme za ich štedrosť a vyprosujeme požehnanie od nášho Pána Ježiša Krista.

Presvätá Bohorodička, spas nás.

Na mnohaja i blahaja lita!

IMG_20200712_103420401.jpg

12.07.2020

Odpustová slávnosť svätých Cyrila a Metoda, patrónov slovenskej gréckokatolíckej cirkvi v Mníchove

V dňoch 11.-14. 07. 2020  vykonal o. Arcibiskup Mons. Dr. Cyril Vasiľ, apoštolský administrátor košickej eparchie, kanonickú vizitáciu a návštevu slovenských gréckokatolíkov žijúcich v Mníchove a Bavorsku.

V sobotu 11. 07. 2020 Vladyka Cyril spolu s generálnym vikárom o. Dr. Jaroslavom Lajčiakom  najprv posvätili zrekonštruované pastoračné centrum, ktoré slúži pri chráme sv. Mikuláša pre cirkevné, pastoračné a duchovné aktivity veriacich slovenských gréckokatolíkov v Mníchove. Zároveň sa tu stretol aj s kurátorským zborom a niektorými dobrovoľnými pracovníkmi tejto misie.

V nedeľu 12. 07. 2020 krátko pred sv. liturgiou vladyku privítali podľa slovanského zvyku "chlebom a soľou". Nasledovalo privítanie o. Dr. Jurajom Bujňákom, duchovným správcom tohto cirkevného spoločenstva, ktoré píše svoju históriu od svojho založenia v r. 2013.

Pred začiatkom sv.liturgie Vladyka Cyril ešte posvätil 3 nové liturgické kalichy a diskosy /patény/, ktoré postupne  na podnosoch prinášali jednotliví členovia kurátorského zboru a dobrovoľníci. Následne Vladyka Mons.Cyril Vasiľ, slávil archijerejskú sv. liturgiu za prítomnosti kléru a hojnej účasti veriacich v súvislosti patrocínia k úcte sv.Cyrila a Metoda patrónov misie. Pri konci tejto odpustovej slávnoti sa poďakoval  Vladykovi Cyrilovi Mons. Dr. Alexander Hoffmann, ako zástupca J. Em. kardinála Marxa a o. Dr. Juraj Bujňák, miestny duchovný správca tohto cirkevného spoločenstva v Mníchove.

Archijerejskú sv. liturgiu sprevádzala svojím vystúpením miestna cirkevná hudobná skupina Veličaj pod vedením pani Stanky Švecovej.

Ďakujeme na prvom mieste P. Bohu za tento duchovne neopísateľne prežitý deň.

Neoceniteľné poďakovanie patrí Arcibiskupovi J. E. Mons. Cyrilovi Vasiľovi za jeho obohacujúcu prítomnosť a neoceniteľný duchovný, pastoračný prínos pre ďalší rozvoj našej gréckokatolíckej cirkvi v Bavorsku a v Nemecku.

Na mnohaja i blahaja lita! 


12.07.2020

Arcibiskup Mons. Dr. Cyril Vasiľ posvätil nové liturgické čaše a diskosy

Pred začiatkom archijerejskej sv.liturgie J. E. Arcibiskup Mons. Cyril Vasiľ posvätil  3 nové  liturgické  komplety čaše a diskosy /patény/, lyžičky, kópie a hviezdice  pre slávenie a prinášanie najsvätejšej obety Tela a Krvi nášho Pána Ježiša Krista.

Tieto obetné dary na podnosoch prinášali jednotliví členovia kurátorského zboru a dobrovoľníci.

Následne Vladyka Cyril predsedal sláveniu archijerejskej sv. liturgii za prítomnosti kléru a hojnej účasti veriacich v súvislosti patrocínia k úcte sv. Cyrila a Metoda patrónov misie. 

Na mnohaja i blahaja lita! 


12.07.2020

Vladyka Mons. Cyril Vasiľ ocenil dobrovoľníkov

Najdôstojnejší o. Arcibiskup Mons. Cyril Vasiľ  pri svojej  pastoračnej vizitácii v Mníchove, ocenil  aj  3  dobrovoľných  spolupracovníkov tejto misie, a to  Máriu Dzurovčinovú, Jozefa Rohaľa a Martina Potuckého.

Títo dobrovoľníci od samého začiatku existencie slovenskej gréckokatolíckej cirkvi v Mníchove od r. 2013 boli vždy nápomocní a vždy ochotne pomáhali a pomáhajú ako farárovi tak aj celému spoločenstvu.

Vladyka Cyril ich ocenil za neúnavnú cirkevnú službu, za ich príkladnú cirkevnú dobrovoľnú pomoc a činnosť pre blaho a rozkvet v prospech rozvoja slovenskej gréckokatolíckej cirkvi v Mníchove.

Na mnohaja i blahaja lita!


11.07.2020

Posviacka zrekonštruovaných priestorov

V dňoch 11.-14. 07. 2020  vykonal o. Arcibiskup Mons. Cyril Vasiľ, apoštolský administrátor košickej eparchie, kanonickú vizitáciu a návštevu slovenských gréckokatolíkov žijúcich v Mníchove a Bavorsku.

V sobotu 11. 07. 2020 Vladyka Cyril spolu s generálnym vikárom o. Dr. Jaroslavom Lajčiakom  posvätili aj zrekonštruované pastoračné centrum, ktoré slúži pri chráme sv. Mikuláša pre cirkevné, pastoračné a duchovné aktivity veriacich slovenských gréckokatolíkov v Mníchove.

Na mnohaja i blahaja lita!


11.-14. 07. 2020

O. Arcibiskup Mons. Cyril Vasiľ medzi nami v Mníchove - fotogaléria


10.07.2020

Online registrácia na odpustovú slávnosť

Vážení veriaci, s veľkým potešením Vám oznamujeme, že Arcibiskup Mons. Cyril Vasiľ SJ - apoštolský administrátor Košickej eparchie, prijal naše pozvanie na nášu odpustovú slávnosť ku sviatku sv. Cyrila a Metoda - patrónov našého slovenského gréckokatolického spoločenstva v Mníchove. Viac informácií o odpuste nájdete na plagáte ako aj na našej internetovej stránke.

-

Online-registrácia miesta je povinná pre účasť na slávnostiach v Bavorsku! Podujatia sa môžete zúčastniť v priestore chrámu (na rezervovanom mieste) iba vtedy, keď sme Vám potvrdili Vašu registráciu! Registrácia je možná iba online spôsobom na stránke.

Ďakujeme za pochopenie

hygiene.png

11.06.2020

Letné upratovanie v chráme St.Nikolai

Vo štvrtok, 11.06.2020 prebehlo v chráme St.Nikolai v Mníchove “veľké“ letné upratovanie.

Neoceniteľné poďakovanie v mene celého nášho cirkevného gréckokatolíckeho spoločenstva patrí našemu kurátorskému zboru a dobrovoľníkom, ktorí obetovali svoj voľný čas a veľmi ochotne - ako sa hovorí - priložili ruku k dielu.

Bolo čo robiť...Najprv sa poupratoval chórus /empore/ okolo orgánu, potom sa prečistili od prachu okenné otvory, steny, sochy a obrazy na stenách, to všetko po dlhých rokoch nabralo nové oživenie.

Nasledovalo poumývanie lavíc a podlahy v celej “lodi” chrámu.

Poupratovala sa aj oltárna časť, kde sochy sv. Juraja a sv. Floriána pookriali tiež po dlhom čase na čistote.

Úplne na záver nasledovalo "zaslúžené" pohostenie spojené s teplým obedom a gazdovskými marmeladovymi buchtami.

Ešte raz veľká vďaka a neopísateľné poďakovanie patrí kurátorom a dobrovoľníkom, ktorí obetovali svoj čas a výrazne svojou prácou prispeli k dôstojnému skrášleniu chrámu.

Na mnohaja i blahaja lita!


24.05.2020

V Mníchovskej cerkvi posvätili po prvýkrát nové byzantské kadidelnice

Slovenskí gréckokatolíci v nedeľu 24.05.2020  opäť duchovne prežívali pri sv. liturgii nevšednú slávnosť, kedy po prvýkrát  o. Juraj posvätil a požehnal pre naše gr. kat. cirkevné spoločenstvá v Altöttingu, Augsburgu a v Regensburgu nové pozlátené byzantské kadidelnice.

„Pane, Ježišu Kriste, Bože náš, v nebesiach stojí pred Tvojou Velebnosťou anjel so zlatou kadidelnicou a prináša Ti modlitby všetkých svätých ako vonné kadidlo.

Preto vzhliadni teraz láskavo na naše prosby, požehnaj tieto kadidelnice, aby slúžili na Tvoju oslavu a prinášali Ti ľúbeznú vôňu nášho kadidla, i naše modlitby konané na česť a slávu Tvojho mena, lebo Ty si Boh náš a tebe slávu vzdávame...“.

Nech táto liturgická modlitba nás stále duchovne povzbudzuje k tomu, aby ako dym, ktorý vychádza z kadidelnice, aj naše modlitby sa neustále vznášali a boli vypočuté u nášho Boha.

Na mnohaja i blahaja lita!


10.05.2020

Deň matiek

plagat.png

10.05.2020

Pastiersky list na Piatu nedeľu po Pasche – o Samaritánke, Deň matiek 2020


07.05.2020

Obnova  manželských sľubov

„Bože náš, ktorý si prišiel do Kány Galilejskej a tam si požehnal manželstvo, požehnaj + aj týchto svojich služobníkov, ktorí sa pred 15. rokmi zjednotili vo svätom manželstve a teraz prichádzajú pred tvoj oltár, aby ti poďakovali za všetky dobrodenia, ktoré z tvojej štedrosti obdržali. Žehnaj aj naďalej ich spoločnú cestu.“

Touto liturgickou modlitbou v chráme sv. Mikuláša a sv. Cyrila a Metoda, vo štvrtok 07.05.2020 o. Juraj  zvolával Božie požehnanie pri obnovení manželských sľubov rodinky Švecovej, ktorí prišli do Božieho chrámu, aby si obnovili svoj manželský súhlas a prosili Pána, aby aj naďalej žili v jeho milosti a láske.

Na mnohaja i blahaja lita!


19.04.2020

Nedeľa Božieho milosrdenstva

Večný Otče, obetujem Ti telo a krv, dušu i Božstvo Tvojho najmilšieho syna a nášho Pána Ježiša Krista na odčinenie našich hriechov i hriechov celého sveta.

V r. 1931 povedal Pán Ježiš sestre Faustíne Kowalskej: "Túžim, aby bol ustanovený Sviatok milosrdenstva".

Sám Ježiš o sviatku hovorí:

"Dcéra moja, hovor celému svetu o mojom nepochopiteľnom milosrdenstve. V ten deň je otvorené vnútro môjho milosrdenstva. Vylievam celé more milostí na duše, ktoré sa priblížia k prameňu môjho milosrdenstva. Ktorá duša pristúpi k sv. spovedi a sv. prijímaniu, dosiahne úplné odpustenie vín a trestov.

V ten deň sú otvorené všetky Božie pramene, cez ktoré plynú milosti. Moje milosrdenstvo je také veľké, že za celú večnosť ho nepochopí žiaden rozum, ľudský ani anjelský.

Sviatok milosrdenstva vyšiel z môjho vnútra. Túžim, aby sa slávnostne slávil v prvú nedeľu po Veľkej noci. Ľudstvo nenájde pokoj, kým sa nevráti k prameňu môjho milosrdenstva".

B.Milosrdenstvo_443-623.png

Sv. Otec Ján Pavol II. ustanovil tento sviatok dňa 30. apríla 2000, v deň, keď vyhlásil blahoslavenú sestru Faustínu za svätú. Od tejto chvíle sa sviatok Božieho milosrdenstva slávi vždy v prvú nedeľu po Pasche - Veľkej noci. 

Tento sviatok je dňom veľkých milostí pre všetkých ľudí.

Aj v túto nedeľu si znova pripomenieme vážnosť týchto Ježišových slov o Jeho milosrdenstve pre nás všetkých.

Prosme Božie milosrdenstvo o záchranu našich duší a neprestajne sa modlíme Korunku Božieho milosrdenstva.

    „Večný Bože – maj milosrdenstvo s nami aj s celým svetom“.

 

12.04.2020

Christos Voskrese!

Kristus vstal zmŕtvych!

Toto radostné posolstvo vstúpilo do ľudských dejín ako nová nádej, ako nový rozmer existencie človeka.

Svetlo veľkonočného rána, ktoré zažiarilo z otvoreného hrobu, nech Vám prinesie radosť a pokoj do každého dňa Vášho života. 

Nech týmto svetlom naplní Vaše srdce i ruky, aby ste rozdávali túto radosť a svetlo všetkým, s ktorými sa stretnete.

želá o. Juraj


10.04.2020

Veľký Piatok

Veľký Piatok – Veľká večiereň, večerné chvály - liturgicky obrad k úcte umučenia a smrti Nášho Pána Ježiša Krista.

Zároveň bude vystavená k adorácii Najsvätejšia Eucharistia.

Vo Veľký Piatok - kresťanský svet si pripomína umučenie a smrť Nášho Pána Ježiša Krista.

Vo východných katolíckych ale aj nekatolíckych cirkvách na znak umučenia a smrti Ježiša Krista sa používa tzv. Plaščenica, plátno, ktoré zobrazuje mŕtve telo Nášho Pána.

Gréckokatolíci v Mníchove aj tohto roku si na Veľký piatok liturgicky pripomenú tie smutné a bolestné strasti umučenia a smrti Ježiša Krista.

V chráme St.Nikolai am Gasteig v Mníchove o.Juraj bez verejnej účasti veriacich bude sláviť o 15:00h. liturgicky obrad k úcte umučenia a smrti Nášho Pána Ježiša Krista, tzv.Veľkú večiereň (Večerné chvály).

Pri konci Veľkej večierne kňaz berie Plaščenicu na seba a to tak, že na svojich pleciach ju drží obidvoma rukami. Nasleduje obchod-procesia vo vnútri chrámu, pričom sa spieva tropár Veľ.piatku: Ctihodný Jozef...Blahoobraznyj Josif...

Po procesii o.Juraj uloží Plaščenicu v cerkvi do osobitného vopred pripraveného symbolického Ježišovho hrobu k úcte a poklone.

Na konci tejto Veľkej večierne ako je zvykom, pristupujeme na kolenách k „Ježišovmu hrobu“ - k Plaščenici a nábožne prežehnaním sa a poklonou vzdávame úctu mŕtvemu Telu nášho Pána Ježiša Krista.

Plaščenica zostáva vystavená k duchovnej úcte až do 3.dňa, do Veľkonočnej nedele, kedy skoro ráno okolo 4.hod. sa koná Voskresna Utreňa - Utiereń Vzkriesenia (Ranné chvály Vzkriesenia) a potom ju kňaz prenesie do svätyne a položí na prestol /oltár/.

Plaščenica zostáva na oltári 40 dní, až do oddania sviatku Paschy, teda do cirkevného zakončenia Veľkej Noci na znak toho, že J.Kristus po svojom vzkriesení ešte 40 dní prebýval na zemi.

V tento deň Veľkého Piatku zastavme sa od svojich každodenných povinností a aspoň na chvíľu sa duchovne v našom srdci a v našej mysli spojme s trpiacim Ježišom a spolu s Ním prežívajme Jeho „nezaslúženú“ smrť.

Pri konci liturgických obradov bude k osobnej adorácii vystavená Najsvätejšia Eucharistia.

Preterpivyj za nas strasti, Isuse Christe, Syne Božij pomiluj nas!

Pretrpel si za nas strasti Ježišu Kriste, Synu Boží zmiluj sa nad nami!


06.04.2020

Veľkonočné sviatky – Pascha 2020

Predo dvermi máme sviatky Veľkej noci – Paschy, ktoré pre nás kresťanov sú príležitosťou vyjadriť svoj úzky vzťah ku Vzkriesenému Kristovi.

Súčasná situácia s „pandémiou koronavírusu“ sa dotýka  aj nášho slovenského gréckokatolíckeho spoločenstva v jednotlivých mestách v Bavorsku.

V tejto súvislosti by som vám chcel podať niekoľko duchovných a liturgických  usmernení.

Veľkonočná sv.spoveď

V aktuálnej situácii pandémie,  platí nariadenie Apoštolského stolca z 20.3.2020, kde sa píše:“........ každý veriaci, ktorý „ v tomto čase“ - alebo z dôvodu veľkej úzkosti  kontaktu na verejnosti s inou osobou, alebo je chorý alebo je náchylný na nákazu, a túži po sv. spovedi a sa nemôže vyspovedať,  – z lásky k Bohu, milovaného a nekonečne milosrdného  nadovšetko -  nech vyjadrí  súkromne dokonalú ľútosť nad spáchanými hriechmi, úprimnú prosbu o odpustenie svojich hriechov, skutkov a  zároveň  nech dôrazne sľúbi, že hneď ako to bude možné, pristúpi k sviatostnej spovedi, tak dosiahne odpustenie hriechov.

Teda, takto môžeme  získať odpustenie hriechov /aj ťažkých - smrteľných/ formou dokonalej ľútosti, vyjadrenou  v úprimnej prosbe o odpustenie  a pevného rozhodnutia vyspovedať sa pri najbližšej  príležitosti.“

Niektorí sa ma pýtali, že predsa chcú prísť, cítia túžbu pristúpiť k sv. spovedi. Spovedám stále iba po vopred telefonicky (sms, správa, alebo email) dohovorenom termíne v pastoračnej miestnosti chrámu  St.Nikolai, pri zachovaní vhodnej vzdialenosti a pri použití ochranného rúška resp. šálu, šatky.

Veľký Piatok  v chráme  St.Nikolai — úcta Božieho hrobu — Plaščenice

Vystavenie Najsvätejšej Eucharistie

Chrámy naďalej zostávajú otvorené pre súkromnú modlitbu či adoráciu.

Prosím vás, aby každá osoba aj dieťa pri vstupe do chrámu St.Nikolai v Mníchove mala ochranné rúško resp. šál, šatku a aby ste sa vo väčšom počte nezhromažďovali v chráme a zachovávali odstupy od seba (podľa platných nariadení bavorského ministerstva).

Zároveň  prosím o dodržanie bezpečnostných opatrení a o ohľaduplnosť počas adorácie, resp. zdržanlivosť v chráme po takú dobu, aby sa mohol každý vystriedať pri modlitbe, či adorácii.

Vo Veľký piatok (10.04.20) od 16:00 - 18:00h. bude k duchovnej úcte v predsieni chrámu  vystavená Plaščenica. Každý tak môže prísť osobne sa pomodliť a adorovať pri Božom hrobe – Plaščenici.

Zároveň bude vystavená k adorácii Najsvätejšia Eucharistia.

Nakoľko v súčasnej dobe parkovanie pri chráme nie je možné, prosím využiť vedľajšie ulice.

Požehnaný čas  Veľkého a Strastného týždňa, o.Juraj


29.03.2020

Príhovor vladyku Cyrila Vasiľa o nemožnosti prijať sviatosť Zmierenia a Eucharistie

Milí bratia a sestry,

Nová situácia rôznych obmedzení v ktorej sa kvôli epidémii nachádzame vyžaduje využívanie všetkých foriem na  posilnenie nášho duchovného života. Aj preto pred niekoľkými dňami Svätá Stolica vydala usmernenie podľa ktorého „Tam, kde by sa jednotliví veriaci nachádzali v bolestnej nemožnosti prijať sviatostnú pomoc, nech sa pripomenie, že dokonalá ľútosť, vychádzajúca z lásky k Bohu, milovanému nadovšetko, vyjadrená v úprimnej prosbe o odpustenie (takej, akú je v danom okamihu penitent schopný vyjadriť) a ktorú doprevádza votum confessionis, teda dôrazné rozhodnutie pristúpiť k sviatostnej spovedi, keď to bude možné, dosahuje odpustenie hriechov, a to aj smrteľných. “

V tejto súvislosti považujem za užitočné, pre lepšie pochopenie objasniť presnejšie význam slova „dokonalá ľútosť“. Podľa učenia Katechizmu, pre získanie sviatostnej milosti odpustenia hriechov, či už pri osobnej svätej spovedi, alebo aj v tejto mimoriadnej forme,  je zo strany kajúcnika potrebná ľútosť nad spáchanými hriechmi.

KKC 1451 ... Je to „bolesť duše nad spáchaným hriechom a jeho zavrhnutie s predsavzatím viac nehrešiť“.

KKC 1452 Keď ľútosť pochádza z lásky k Bohu milovanému nadovšetko, volá sa „dokonalá“ (je to ľútosť z lásky – caritatis contritio). Takáto ľútosť odpúšťa všedné hriechy; dosiahne aj odpustenie smrteľných hriechov, ak zahŕňa pevné predsavzatie pristúpiť k sviatostnej spovedi, len čo to bude možné.

Aj k takto vzbudenej dokonalej ľútosti nahrádzajúcej v osobitných situáciách osobnú svätú spoveď sa odporúča – podľa možnosti - pripraviť spytovaním svedomia  podobne ako pred osobným vyznaním hriechov.

Slovne si možno dokonalú ľútosť vzbudiť akoukoľvek formou, ktorá predpokladá vyššie spomenutú duchovnú pohnútku lásky k Bohu, zavrhnutia hriechu a predsavzatia nehrešiť a pristúpiť k osobnej sviatostnej spovedi keď to bude možné – môže teda byť vykonaná aj so sprievodnou formou obvyklou pri osobnej svätej spovedi.

Milí brata a sestry, 

už v tieto dni sledujete mnohí prenosy sv. liturgií cez internet alebo v televízii. V tejto situácii, keď nemám možnosť pristúpiť fyzickým spôsobom k prijatiu Eucharistie, hojný duchovný úžitok môžeme získať aj tzv. duchovným prijímaním. 

Duchovné prijímanie je „akt túžby po spoločenstve s Kristom, prítomným v Eucharistii, vzbudený vierou, ktorá pôsobí skrze lásku“.

Duchovné prijímanie neznamená prijať Eucharistiu duchovne, ale prijať prítomnosť Krista v mojom živote, čo je jeden z účinkov Eucharistie.  Je to túžba byť s Pánom, žiť s ním, byť v jeho prítomnosti.

V podstate môžeme do jednej modlitby spojiť aj akt dokonalej ľútosti, aj vyjadrenie túžby po spoločenstve s Kristom,  a to vlastnými slovami, ktoré môžu byť napríklad inšpirované modlitbou:

Môj Ježišu, verím, že si v Eucharistii z lásky ku mne skutočne prítomný. Klaniam sa Ti a milujem Ťa nadovšetko. Z lásky k Tebe ľutujem všetky svoje hriechy. Chcem sa hriechov chrániť. Moja duša túži po Tebe. Ale keďže Ťa v tejto chvíli sviatostne prijať nemôžem, príď aspoň duchovne so svojou milosťou do môjho srdca. Objímam Ťa a spájam sa celkom s Tebou. Nedaj, aby som sa niekedy od Teba odlúčil. Amen.

Keďže dnes ešte nevieme, dokedy budú platné súčasné obmedzenia verejných liturgických slávení, v prípade, že by tieto pokračovali aj vo Svätom, strastnom týždni a na sviatky Paschy, predbežne sme už pripravili usmernenie pre kňazov, ktoré  sa vám včas a vhodnou formou oznámia.

(text prevzatý zo stránok gréckokatolíckej košickej eparchie (www.grkatke.sk))


25.03.2020

Uvedenie - Božieho Slova - v rodinách

Sestry a bratia, milá mládež.

Prežívame „Rok Božieho slova“ (01.12.19-30.09.20) a kniha Svätého písma vždy bola a je naďalej nenahraditeľnou súčasťou Bohom zjaveného slova, ktoré sa pôsobením Ducha Svätého stáva živým Božím slovom v Cirkvi, vo farnostiach aj v našich domácnostiach.

Bratia a sestry – zvlášť v tomto Roku Božieho slova – sme pozvaní všetci na časté stretnutie so živým Kristovým slovom ktoré zaznieva ako z textov Svätého písma, tak aj z hlásania služobníkov Cirkvi.

Všetci sa viac máme snažiť o to, aby sme sa prostredníctvom sv.Písma - dali osloviť Kristom Pánom a boli sme ochotní podľa Jeho Slova meniť naše zmýšľanie i naše skutky.

V tejto súvislosti - Roka Božieho slova – sa obidvaja košickí Vladykovia Cyril a Milan rozhodli od zajtra 25.03.2020 v košickej eparchii na sviatok Zvestovania Presvätej Bohorodičke - vykonať obrad intronizácie, uvedenia a prijatia Božieho Slova v našich rodinách.

Aby sme jedoducho s duchovnou láskou a úctou prijali sv.Písmo-Božie Slovo do každej domácnosti.

V týchto dňoch, kedy pre svetovú pandémiu sa nestretávame v chrámoch, Vladykovia nás prosia, aby sme vo svojich rodinách, domácnostiach pochopili duchovnú potrebu, význam a cieľ „intronizácie“uvedenia Božieho Slova , aby sa naše rodiny - v tomto čase- mohli a stali miestom zvláštnej Božej prítomnosti, pomoci a ochrany.

Nech sa knihe Písma Svätého - z ktorej si členovia rodiny máme pravidelne čítať - znovu vráti patričná úcta Tomu, ktorý môže v Slove – v knihe sv.Písma prebývať v našich domovoch rovnako, ako prebýva v Eucharistii v našich chrámoch.

Sestry a bratia,deti a mládež, milí krajania,

v našich rodinách, domácnostiach, kde vytvárame “domácu cirkev” snažme sa o to:

-aby nás Božie slovo osobne oslovilo.

-aby sme sa rozhodli uskutočňovať ho vo všetkých oblastiach nášho života.

-aby sme budovu nášho osobného, rodinného i spoločenského života stavali na tom najpevnejšom základe – Ježišovi Kristovi.

Tak určite odoláme akýmkoľvek ničivým životným náporom (porov. Mt 7, 24-25).

Sestry a bratia,deti a mládež, milí krajania,

zajtra, kedy liturgický slávime sviatok Zvestovania Presvätej Bohorodičky o vtelení Božieho Slova, vykonajme v našich domácnostiach – obrad intronizácie, uvedenia Božieho Slova – sv.Písma tak, aby sa Kristus – vtelené Božie Slovo – mohol stať “novým počiatkom” našej osobnej, rodinnej a duchovnej pomoci a ochrany.

"Kristovo slovo nech vo Vás bohato prebýva" Kol 3,16.

Christos posredi nas – Kristus medzi nami! Jest i budet – Je a bude!

o.Juraj


24.03.2020

Spoločná modlitba s pápežom Františkom - Sviatok Zvestovania Presvätej Bohorodičke

Slava Isusu Christu.

Sestry a bratia, milá mládež.

Zajtra 25.03.2020 liturgicky slávime sviatok Zvestovania Presvätej Bohorodičke.

Tento Sviatok Zvestovania Presvätej Bohorodičke si vybral pápež František ako deň, kedy pozýva celý svet k spoločnej modlitbe Otče náš o 12.00 h s úmyslom na odvrátenie pandémie koronavírusu. 

Rovnako pozýva všetkých k spoločnej modlitbe aj  v piatok 27.3. večer o 18,00 h, ktorú chce ukončiť Eucharistickým požehnaním Urbi et Orbi. 

Požehnaný čas predprazdenstva Zvestovania presvätej Bohorodičke.

o.Juraj

0325-Zvestovanie Presvätej Bohorodičke.jpg

21.03.2020

Je pandémia "Boží trest"? Reaguje banskobystrický biskup Chovanec

V posledných dňoch bolo možno počuť a čítať vyhlásenia niektorých teológov, že súčasná svetová pandemická situácia je „Boží trest“.

V tejto súvislosti prinášame reakciu banskobystrického biskupa Mons. Mariána Chovanca, predsedu Subkomisie pre náuku viery Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska.

Katolícka teológia vo svojich vyjadreniach vždy s veľkým rešpektom pristupovala k „Božím vlastnostiam a Božiemu konaniu“, lebo vie, že Pán Boh je „nevysloviteľne vyvýšený nad všetko, čo okrem neho je alebo môže byť mysľou obsiahnuté“ (DH 3001).

Pritom nikto nepochybuje o tom, že Boh je spravodlivý sudca (por. Gn 18, 25; Gal 6, 7-8). Avšak Božia spravodlivosť sa nikdy nerealizuje podľa našich kritérií a myšlienok: „Lebo moje myšlienky nie sú vaše myšlienky a vaše cesty nie sú moje cesty – hovorí Pán“ (Iz 55, 8).

Preto – pokiaľ sme na tejto zemi v stave skúšky – žijeme, skusujeme a poznáme najmä Božie milosrdenstvo. Veľmi pekne ho ospieval žalmista – Žalm 103 (od Dávida) Chvála Božieho milosrdenstva:

„Nevyčíta nám ustavične naše chyby, ani sa nehnevá naveky.
Nezaobchodí s nami podľa našich hriechov, ani nám neodpláca podľa našich neprávostí.
Lebo ako vysoko je nebo od zeme, také veľké je jeho zľutovanie voči tým, čo sa ho boja.
Ako je vzdialený východ od západu, tak vzďaľuje od nás našu neprávosť.
Ako sa otec zmilúva nad deťmi, tak sa Pán zmilúva nad tými, čo sa ho boja“
(Ž 103, 9-13).

Katolícka teológia – poukazujúc na zavŕšenia milosrdného Božieho zjavenia v Ježišovi Kristovi, vtelenom Božom Synovi – ustavične zdôrazňuje, že Boh nás vykúpil, keď sme boli pred ním zlí a hriešni: „Boh dokazuje svoju lásku k nám tým, že Kristus zomrel za nás, keď sme boli ešte hriešnici“ (Rim 5, 8). Por. aj Mt 9, 13; Jn 3, 16 a iné.

1583846144.jpg

Bezpochyby súčasná svetová pandemická situácia by mala viesť celé ľudstvo k zamysleniu a väčšej zodpovednosti pred Bohom i ľuďmi. Ale tak zjednodušená teológia, ktorá hneď v tejto situácii vidí „Boží trest“ je povrchná, a preto neprijateľná.

ThDr. Marián Chovanec

(text prevzatý zo stránok tlačovej kancelárie konferencie biskupov Slovenska (www.tkkbs.sk))


20.03.2020

Pápež František: V núdzi bez spovedníka si vzbuďme dokonalú ľútosť

Ako sa zmieriť s Bohom v čase, keď nemáme možnosť pristúpiť k sviatostnej spovedi? Na túto otázku dal v piatok 20. marca odpoveď pápež František pri rannej homílii v Dome sv. Marty. Veriacim pripomenul učenie Katechizmu Katolíckej cirkvi o sile dokonalej ľútosti.

Salus animarum - spása duší - je najvyšším zákonom Cirkvi. V týchto časoch pohotovosti pandémie, s ťažko chorými izolovanými na oddeleniach intenzívnej starostlivosti, ako aj s rodinami, ktoré musia zostať doma v karanténe na zabránenie šíreniu vírusu, je užitočné pripomenúť si bohatstvo katolíckej tradície. Pápež František tak urobil v piatok 20. marca pri rannej svätej omši v Domes sv. Marty:

„Viem, že mnohí z vás na Veľkú noc chodíte na spoveď, aby ste sa znovu stretli s Bohom. Mnohí mi však dnes povedia: „Ale otče, kde môžem nájsť kňaza, spovedníka, veď sa nemôže vychádzať z domu?

Ja sa však chcem zmieriť s Pánom, chcem, aby ma objal, aby ma objal ako Otec... Čo mám robiť, ak nenachádzam kňaza?“ - Rob to, čo hovorí Katechizmus. Je to veľmi jasné:

Ak nenájdeš kňaza, aby si sa vyspovedal, hovor k Bohu, tvojmu Otcovi a povedz mu pravdu: „Pane, vyviedol som toto, toto a toto... Prepáč mi“ a pros o odpustenie s celým srdcom, so skutkom ľútosti a sľúb mu: „Neskôr sa vyspovedám, no teraz mi odpusť“. A v tej chvíli sa vraciaš do Božej milosti.

Ako nás to učí Katechizmus, ty sám môžeš pristúpiť k prijatiu Božieho odpustenia, keď nemáš po ruke kňaza. Pomyslite: teraz je tá chvíľa! A toto je ten správny moment, vhodný okamih. Dobre si vykonajme úkon ľútosti, a takto sa naša duša stane bielou ako sneh.“

Svätý Otec sa odvoláva na príslušné články Katechizmu Katolíckej cirkvi: „Medzi úkonmi kajúcnika je na prvom mieste ľútosť. Je to «bolesť duše nad spáchaným hriechom a jeho zavrhnutie s predsavzatím viac nehrešiť» (KKC 1451). Katechizmus tu cituje Tridentský koncil. Ďalej hovorí o účinkoch dokonalej ľútosti:

1489857097.jpg

„Keď ľútosť pochádza z lásky k Bohu milovanému nadovšetko, volá sa „dokonalá“ (je to ľútosť z lásky – caritatis contritio). Takáto ľútosť odpúšťa všedné hriechy; dosiahne aj odpustenie smrteľných hriechov, ak zahŕňa pevné predsavzatie pristúpiť k sviatostnej spovedi, len čo to bude možné“ (KKC 1452).

To znamená, že hoci ešte len čakáme na najbližšiu možnosť prijať rozhrešenie od kňaza, úkonom dokonalej ľútosti sa nám už v tej chvíli dostáva odpustenie. Potvrdil to už Tridentský koncil, ktorý uvádza, že ľútosť sprevádzaná predsavzatím vyspovedať sa „zmieruje človeka s Bohom už prv než reálne túto sviatosť prijme“ (Doctrina de sacramento Paenitentiae, 4. kap.).

(text prevzatý zo stránok tlačovej kancelárie konferencie biskupov Slovenska (www.tkkbs.sk))


02.02.2020

Sviatok Stretnutia nášho Pána a 41. Stretnutie rodín, detí a mládeže na Karnevale

V nedeľu 02.02.2020 slovenskí gréckokatolíci zídení aj z ostatných farských spoločenstiev Bavorska, v mníchovskej cerkvi si liturgicky uctili Sviatok - Stretnutie nášho Pána. Ako hosť bol na sv. liturgii prítomný aj rim.kat. duchovný o. Slavomír Engel, ktorý tu bol na návšteve.

Litugicku slávnosť doprevádzal aj náš mládežnícky hudobný zbor “Veličaj” pod vedením p. Ing. Stanislavy Švecovej.

Udalosť, keď Mária priviedla Ježiša 40 dní po jeho narodení do jeruzalemského chrámu, aby ho zasvätila Bohu Otcovi, sme si opäť pripomenuli aj tohto roku v katolíckych chrámoch. V tento deň sa koná aj obrad požehnania sviec - liturgia svetla ako symbol očisty.

Liturgia svetla, ktorého symbolom sú sviece, sa vzťahuje na Krista – svetlo sveta. Slávnosť požehnania sviec má dávnu tradíciu. Ľudia zapaľovali požehnané sviece a modlili sa pri nich v ťažkých situáciách, pri prírodných katastrofách, búrkach, krupobití, od čoho pochádza názov Hromnice. Býva tiež zvykom zapaľovať hromničnú sviecu pri umierajúcich, aby v pokoji prešli do večnosti. Používanie požehnanej sviečky pri modlitbe je pre veriacich symbolom prítomnosti Ježiša Krista.

Čo hovorí sv. Lukáš o sviatku? Podčiarkuje opakovane, že Simeon a Anna boli vedení Duchom Svätým. O Simeonovi tvrdí, že bol mužom spravodlivým a zbožným, ktorý očakával potechu Izraela, a že, „Duch Svätý bol na ňom“ (2, 25), hovorí, že „Duch Svätý mu vyjavil“, že prv než zomrie, uvidí Krista, Mesiáša (v. 26) a napokon, že prišiel do chrámu „z vnuknutia Ducha Svätého“ (v. 27). O Anne potom hovorí, že bola „prorokyňou“ (v. 36), teda inšpirovaná Bohom a že sa stále zdržiavala v chráme a „slúžila Bohu pôstom a modlitbami“ (v. 37). Ako vidíme, títo dvaja starci sú plní života! Sú plní života, lebo sú podnecovaní Duchom Svätým, otvorení pre jeho pôsobenie, citliví na jeho výzvy…

V gréckokatolíckej cirkvi sa Hromnice nazývajú Stretnutie Pána Boha a Spasiteľa Ježiša Krista.

Sviatok Stretnutia - Obetovania Pána bol v Jeruzaleme známy už v 4. storočí. Pôvod tohto sviatku súvisí so zákonom Izraelitov, podľa ktorého žena na 40. deň po narodení syna (alebo na 70. deň po narodení dcéry) bola povinná ísť do chrámu a podrobiť sa očisťovacej pobožnosti. Tento sviatok sa preto nazýva aj Očisťovanie Panny Márie.

Stredobodom je tu Ježiš. Je to on, ktorý dáva všetko do pohybu, ktorý priťahuje jedných aj druhých do chrámu, ktorý je domom jeho Otca, je to On, čo k nám prichádza, nesený Máriou a Jozefom a sme to my, čo kráčame za ním, aby sme sa s ním stretli.

Po skončení liturgickej slávnosti sme pokračovali vo farskej sále fašiangovým karnevalom ktorého sa zúčastnilo cez 70 ľudí, z toho 26 deti.

 

Veľké poďakovanie patrí všetkým dobrovoľníkom, hlavne kurátorkam a kurátorom, ktorí sa zaslúžili o nádherný priebeh slávnosti.


31.01.2020

Obnova sakristie a oltára v chráme St.Nikolai

Po dlhých desaťročiach sa dostalo nového šatu aj sakristii a aj oltáru v chráme St.Nikolai v Mníchove.

Spoločnými silami v dňoch 30. - 31.01.2020 naštartoval o.Juraj spolu s dobrovoľníkmi R.Hacajom a M.Potuckým obnovenie starej maľby ako na oltári tak aj na stenách sakristie.

Zároveň sa nanášala aj nová stierka na niektoré praskliny na stenách a strope, nakoľko po tak dlhej dobe bolo treba opraviť opadanú a starú omietku.

Veľké poďakovanie patrí p. kurátorke Lívií Kočárovej, ktorá večer po práci bola ochotná poumývať a poupratovať priestory sakristie.

Vďaka nasadenému úsiliu a ochoty sa všetky práce úspešne ukončili.

Na mnohaja i blahaja lita!

 

26.01.2020

Zázračná Ikona klokočovskej Bohorodičky už aj v Mníchove

"Uchráń naše rodiny pred rozpadom a prihováraj sa za tých, čo sú v zovretí duchovnej smrti, ktorá začína sebectvom a hriechom".

V nedeľu 26.01.2020 sa takto veriaci aj  v mníchovskej cerkvi začali modliť pred zázračnou ikonou Bohorodičky z Klokočova, ktorú slávnostne liturgicky privítali po prvýkrát v Bavorsku a vôbec v Nemecku.

Pri konci sv. liturgie o. Juraj požehnal a posvätil ikonu Bohorodičky, ktorej 350. výročie slzenia si tohto roku pripomíname.

Nech táto zázračná ikona nám stále duchovne pripomína význam slzenia a pomoci pre nás všetkých, ktorí sa k nej vrúcne utiekame a o pomoc žiadame.

"Matka naša, neopúšťaj aj nás tak, ako si pred stáročiami neopustila tých, ktorí sa v Božom chráme k tebe utiekali".

klokočovska v munchen.jpg

24.01.2020

Renovácia lavíc v Mníchovskej cerkvi

Skúsime to...tak poďme....zvládneme to? Aj takéto otázky vírili v hlavách našich kurátorov.

A tak spolu s o. Jurajom pracovná čata - našich kurátorov, na čele s Petrom Fenďom a Radoslavom Švecom a ďalšími dobrovoľníkmi Martinom Fenikom a Petrom Kočarom - nastúpila v piatok 24.01.2020 poobede okolo 14:00 h. na "zdolanie možno nezdolateľného", aby sa po dlhých desaťročiach zmodernizovalo 16 lavíc v chráme St.Nikolai.

Bolo to zo začiatku veľmi zložité - odstraňovať staré prischnuté lepidlo, polepené stvrdnuté pásky a k tomu sa pridalo ešte aj  množstvo prachu...nuž, ale vďaka P. Bohu v modlitbách sme postupne dávali do správneho poriadku lavicu za lavicou.

Popri tom o.Juraj ešte stihol aj spovedať a tak okolo 21:00 h. sme sa spoločne radovali, že sme dosiahli vytúžený úspech.

Vďaka Ti Pane, vďaka Ti naša Presvätá Bohorodička, že ste nás aj v tejto neľahkej situácii  viedli a stáli pri nás. 

Na mnohaja i blahaja lita!


06.01.2020

Sviatok Bohozjavenia Ježiša Krista

Vo Jordani kreščajuščusja tebi, Hospodi, – Trojčeskoje javisja poklonenije: – Roditelev bo hlas sviditeľstvovaše tebi, – vozľublennaho ťa Syna imenuja, – i Duch vo vidi holubini, izvistvovaše slovese utverždenije, – javlejsja, Christe Bože, – i mir prosviščej, slava tebi.

********

Pri tvojom krste v Jordáne – zjavila sa, Pane, poklonyhodná Trojica. – Otcov hlas ti vydal svedectvo. – Nazval ťa svojím milovaným Sy­nom. – Aj Svätý Duch v podobe holubice potvrdil pravdivosť týchto slov. – Svojím zjavením si osvietil celý svet. – Kriste Bože, sláva tebe (Tropár hl.1).

Týmto oslávnym Tropárovym spevom aj slovenskí gréckokatolíci v pondelok 06. januára 2020 v Mníchovskej cerkvi slávili sviatok Bohozjavenia nášho Pána Ježiša Krista.

V homílii o.Juraj poukázal na symboliku sviatku, ktorá pramení z Kristovho krstu v rieke Jordán - Ktorí ste v Krista pokrstení, Krista ste si obliekli. Aleluja. 

Aby sme neustále zvelebovali toho Kráľa Krista, – ktorý sa dal pokrstiť v Jordáne. 

Po sv. liturgii nasledovalo myrovanie a Veľké svätenie vody.

Liturgickým spevom sme sa akoby symbolicky zišli pri rieke Jordán, ktorú sme si  duchovne predstavili v pripravenej vodnej nádrži v prostriedku cerkvi.

Nad vodami zaznieva hlas Pánov: – „Príďte, všet­ci, a prijmite Ducha múdrosti, – Ducha rozumu a Ducha Božej bázne, – Krista, ktorý sa nám zjavil.

Po tomto Stichirovom liturgickom speve nasledovali 3 starozákonné čítania proroka Izaiáša. Počas troch kňazských modlitieb o. Juraj žehnal vodu trojitým ponorením sviečok, dýchaním do vody a ponorením prstov pravice, aby tak mocou sv. Ducha požehnal a posvätil vodu, aby sa stala svätenou vodou.  

Nakoniec za spevu  Vo Jordani kreščajuščusja tebi, Hospodi... posvätil celý chrám a aj veriacich a poprial nám, aby sme sa všetci stali chrámom, príbytkom sv. Ducha!

 .... „Hľa zažiarilo Svetlo sveta! – Spasiteľ, ty posväť mňa i vody, – lebo ty si ten, čo sníma hriechy sveta.“